Ahlak nedir?

Harbi Sözlük bölümünde yer alan bu konu deep tarafından paylaşıldı.

 1. deep

  deep Harbi Aktif Üye

  Ahlak nedir? Ahlak ne demek anlamı
  İnsanın doğuştan sahip olduğu veya sonradan kazandığı huylar, manevi seviyesini belirten tutum ve tavırlar, davranış şekilleri.

  Tüm evreni yaratan Allah, insanlara Kur'an-ı Kerim'i göndererek onlara iyiyi kötüyü, doğruyu ve yanlışı bildirmiştir. Her konuyla ilgili en doğru bilgileri Kur'an'da bulabildiğimiz gibi, en güzel ahlakın nasıl olması gerektiğini de yine Rabbimiz'in göndermiş olduğu Kur'an'dan öğrenmekteyiz.

  Allah ayetlerde güzel ahlakın nasıl olması gerektiğini bütün ayrıntılarıyla tarif etmiştir. Aynı şekilde, kötü ahlakın nasıl olduğunu da yine ayetlerden anlayabiliriz. Ayetlerde yapılan güzel ahlak özelliklerinden bazıları şöyledir: Allah'ı hakkıyla takdir etmek, Allah'tan çok korkmak, Allah'ı çok sevmek, Allah'a ortak koşmamak, kadere teslimiyetli olmak, her olayda hayır görmek, şikayet etmemek, nimetlere ve karşılaşılan her olaya şükretmek, sabırlı olmak, boş şeylerden yüz çevirmek, dengeli ve itidalli olmak, yalan söylememek, doğru söz söylemek, büyüklenmemek, tartışmamak, çekişmemek, ince düşünceli ve insaniyetli olmak, hoşgörülü, adaletli olmak, alaycı bir tavır göstermemek, kaş-göz işaretleriyle alay etmemek, sözün en güzelini söylemek, zanda bulunmamak, insanların gıyabında kötü konuşmamak, insanları hoşlanmayacakları isimlerle çağırmamak, dürüst olmak, yardımsever ve fedakar olmak.