Ağlayan bebek nasıl susturulur?

Hamilelik bölümünde yer alan bu konu Ömer tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer

  Ömer Yönetici

  Daha hamilelik başlar başlamak çocuğa nasıl davranılacağının kitabi bilgisi öğrenilir, anne baba tecrübesini yaşamış kişilerden fikirler alınır. Ama iş çocuk doğup sorunlarla yüzleşince pratikte yetersiz kalınabilir. Yeni çocuk sahipleri olacak veya olan anneler için ağlayan bebek nasıl sakinleştirilir? tarzında bir yazı yazmak elzem oldu.

  Avustralya’da ebeveynlerin ağlayan bebeklerine nasıl yaklaşması gerektiği konusunun araştırıldığı bir çalışma yapıldı.

  Bilim insanları ebeveynlere çocukları ağlamaya başladığında bir süre bekledikten sonra susturmak için harekete geçmelerini öneriyor.
  aglayan-bebek.jpg
  7 aydan 6 yaşa kadar olan 326 çocuk üzerinde yapılan ve sonuçları “Pediatrics” dergisinde yayınlanan araştırmada anne-babaların ağlayan çocuklarına kısa bir süre müdehale etmeyip kendi kendilerine susmasını beklemenin olumlu sonuçlar doğurduğu üzerinde duruldu.

  Bilim insanları ebeveynlerin “kontrollü ağlama” metoduyla bebekleri ağlamaya başladıktan sonra bekleme süresini çoğaltarak onların kendi kendilerine susma alışkanlıklarını kazandırabildiklerini belirtti.

  Çalışmayı yürüten ekipten Dr Anna Price konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

  “Anne-babalar kendilerini bir gece 2 dakika, diğer gece bebek ağlamaya başladıktan 5 dakika sonra müdehale etmeye alıştırabilirler. Bunda bebek açısından bir sakınca yok.

  Fakat ebeveynler ağlamaya başlayan bebeklerinin odalarının kapısını kapatıp onlarla ilgilenmiyormuş gibi yapmasın. Arada sırada odalarına girip bebeğin ne yaptığına baksınlar.

  Bu alışkanlık sayesinde anneler de bebekler de geceleri kaliteli uyuyabilir.”