Adrenalin Nedir

Harbi Sözlük bölümünde yer alan bu konu Ömer tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer

  Ömer Yönetici

  Adrenalin Ne Demek
  adrenalin.jpg
  Böbreküstü salgı bezlerinin iç kısmından salgılanan önemli bir hormon. 1894 yılında keşfedilmiştir. Laboratuvarlarda sentez yoluyla elde edilen ilk hormondur.

  Adrenalin hormonunun etkisiyle kalp atım sayısı, atardamar kan basıncı, solunum hızı ve derinliği, metabolizma, kaslara giden kan miktarı, kasların kasılma gücü ve kasların yorgunluk süreleri artar. Yine bu hormonun etkisiyle vücudun tehlikelere karşı adaptasyonu ve başarısı yükselir.

  Bu hormon tıpta tedavi amaçlı kullanılır. Örneğin durmuş olan bir kalbe göğüs duvarı üzerinden kalp karıncığı boşluğuna uzun bir iğneyle girilerek adrenalin verildiği takdirde kalp yeniden çalışabilmektedir. Bronşiyal astımda, özellikle de nöbetler sırasında bir hekim tarafından kullanıldığında bronş spazmının, bronş çeperindeki aşırı kanlanmanın ve şişliğin giderilmesi sağlanmış olur. Ameliyatlarda çalışılan bölgelerdeki damarların üzerine damlatıldığında damarların büzülmesine ve kan kaybının azalmasına vesile olur. Bölgesel anestezik maddelere belli oranlarda katıldığı takdirde de, müdahale edilen satıhta, anestezinin etkisinin daha uzun süre devam etmesini sağlar.