Adet görmemek mümkün

Kadın Sağlığı bölümünde yer alan bu konu cicozz tarafından paylaşıldı.

 1. cicozz

  cicozz Çocukluk cicozlarda saklı

  Neyse ki tıp, kadınların her türlü sorununa çare bulmakta gecikmiyor. Bazı doğum kontrol yöntemleri ile kadınlar hem korunma sağlıyor, hem de adet sayılarını azaltabiliyorlar.
  Prof. Dr. Teksen Çamlıbel, ‘Kadınlara isterseniz adetten vazgeçebilirsiniz dediğimizde, bunun doğaya aykırı olduğunu düşünüyorlar. Oysa bu tıbbi olarak sakıncalı bir durum değil. Yeter ki, bunun geriye dönüşü olan basit bir olay olduğunu bilinsin’ diyor.
  Çamlıbel, bazı doğum kontrol yöntemleri ile kadınların hem korunma sağladıklarını, hem de adet sayılarını azalttıklarını hatta tamamen adetten kurtulabildiklerini söylerken, bu yöntemlerden RİS’i öneriyor.
  Prof. Dr. Çamlıbel RİS’in yüzde 99,8 koruyuculuk oranı ile kadınlara tüplerin bağlanmasıyla karşılaştırılabilir düzeyde etkin bir koruma sağladığını ve adetsiz hayatın rahatlığını sunduğunu söyleyerek şunları aktarıyor:
  ‘Rahmin içine yerleştirdiğimiz T şeklindeki özel plastik bir cisim, içindeki çok düşük dozdaki hormon salgılayarak beş yıla kadar etkin koruma sağlıyor. Rahim zarına etki ederek zarı inceltiyor. RİS çıkarıldıktan sonra 3 ile 6 hafta içinde adetler tekrar başlar. RİS, adet kanamasını çok azalttığı için kansızlığı önlüyor.’
  Adet şikayetleri: PMS ve Dismenore
  Kadınların yüzde 34’ü PMS şikayetlerini günlük hayatlarını olumsuz etkileyecek şiddette, yüzde yüzde 37’si ise orta şiddette yaşıyor. Adet sırasında rahimden salgılanan prostaglandin hormonuna bağlı olarak görülen çok etkin ağrıları (dismenore) her zaman yaşayan kadınların oranı ise yüzde 61’i buluyor. Ayrıca bulantı, kusma, ishalimsi bağırsak hareketleri, titreme, ateş, çarpıntı gibi bazı şikayetler de görülebiliyor.