Adana Misis Köprüsü Hakkında Bilgi

Adana bölümünde yer alan bu konu LAL tarafından paylaşıldı.

 1. LAL

  LAL Moderatör

  Misis Köprüsü Roma döneminde inşa edilmiş bir köprüdür. Adana'nın Yüreğir ilçesine bağlı Misis Belde'sinde yer alır. Ceyhan Nehri üzerine yapılmıştır.

  Bu tarihi köprü Doğu Roma İmparatoru II. Konstantius'un emriyle 4. yüzyılda yaptırılmış. Dokuz tane gözü olan ve kesme taşlarla örülen bu köprü zamanla tahrip olmuş ve dönemin Bizans İmparatoru I. Justinianos tarafından tekrar onarılmıştır.

  Bu köprü Ceyhan Nehri'ne yapılan ilk köprü olduğu gibi Anadolu'da inşa edilen ilk körpü olarak da bilinmektedir. Tarihin farklı dönemlerinde ülkelerin uğruna savaştığı İpek Yolu üzerindeki kadim Misis şehri ile aynı adı taşımaktadır. Bu köprüyü eline geçiren İpek Yoluna hakim olmaktaydı. Şehir Doğu Roma'dan sonra Abbasilerin, sonra Bizans'ın Türklerin Anadolu'ya hakim olmasıyla Selçuklular'ın eline geçmiştir. Şehir o kadar çok el değiştirmiştir ki bir dönem Antakya Prensliği ve Kilikya Ermeni Krallığı'nın da kontrolüne girmiştir.

  14. yüzyılda Memlükler'in emrindeki Ramazanoğulları'na geçen şehir 16. yüzyılda Ramazaoğulları'nın Osmanlı emrine girmiştir. Tarihi olarak Misis Köprüsü ekonomik ve jeopolitik bakımdan çok önemli görülmüştür.

  Eskiden bu köprünün üzerinden Adana - Halep karayolu da geçmekteydi. 16 asırlıklık olan bu köprü Ramazanoğulları ve Osmanlı dönemlerinde büyük depremlerden atlatmış ve halen dimdik ayaktadır.

  Köprü ile ilgili de bir hikaye anlatılmaktadır. Efsaneye göre, Lokman Hekim ölümsüzlük iksirini bulmuştur ve ilacın formulünü yazdığı kağıdı Misis Köprüsü'nden geçerken rüzgarın etkisiyle kağıt elinden uçmuş ve kağıt Ceyhan'ın sularına düşmüştür.
  misis-koprusu.jpg
  1998 yılında devlet tarafından restore edilen köprü halen insanların hizmetindedir.

  Misis Köprüsü'nün Konumu Google Maps üzerinden

   
  Son düzenleme moderatör tarafından: 28 Ekim 2014