Açıköğretim Lisesi Öğrencileri Örgün Eğitime Geçebilecek

Eğitim Haberleri bölümünde yer alan bu konu cicozz tarafından paylaşıldı.

 1. cicozz

  cicozz Çocukluk cicozlarda saklı

  Açık Öğretim Lisesi Öğrencileri Örgün Eğitime Geçebilecek
  Yılbaşında yeni görevine başlayan Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın, basın mensuplarıyla bir araya geldiği toplantıda hedeflerini açıkladı.

  Prof. Dr. Aydın hedefleri arasında açık öğretimden örgün eğitime geçiş imkanının sağlanması, açık öğretim öğrencisine burs imkanının tanınması ve sınav sisteminin değişmesi olduğunu kaydetti.

  31 Aralık 2009 itibariyle 1 milyon 320 bin açık öğretim öğrencisinin kayıt yenilediğini ifade eden Prof. Dr. Aydın, teknolojik gelişmeleri ve dünyadaki model üniversiteleri dikkate alarak açıköğretimi yeniden yapılandıracaklarını belirtti.

  Ölçme ve değerlendirme ile sınav sistemlerini değiştireceklerini dile getiren Prof. Dr. Aydın, bunun için yasal değişikliklere ihtiyaç olacağını söyledi.

  Açıköğretim öğrencilerinin başarı kriterlerini tutturması durumunda okuduğu bölümden herhangi bir örgün eğitime geçiş yapabileceğini belirten Prof. Dr. Aydın, “Örneğin işletmeden, İktisadi ve İdari Bilimlere, edebiyata veya eğitime gidebilecek. Bu devrim niteliğinde bir uygulamadır. Açık öğretim öğrencisinin önünü açma uygulamasıdır.”dedi.

  Önümüzdeki dönemlerde mevzuatları buna uygun hale getireceklerini böylece açıköğretime giden öğrenciye ‘artık açıktan mezun olacaksın’ durumunun ortadan kalkacağını kaydeden Prof. Dr. Aydın, başarılı öğrencilerin önünü açacaklarını belirtti.

  Prof. Dr. Aydın üniversite sınav kılavuzunda yapılacak değişiklikle açıköğretim öğrencilerine burs vermeye başlayacaklarını da söyledi.