AB'den uzaya 10 milyar avroluk yatırım

Teknoloji Haberleri bölümünde yer alan bu konu sevdaL tarafından paylaşıldı.

 1. sevdaL

  sevdaL Sustuklarım Büyür İçimde

  AB'den uzaya 10 milyar avroluk yatırım


  Avrupa Uzay Kurumu üyesi ülkeler, uzay çalışmaları için 10 milyar Avro'luk bir bütçe ayıracak  Gelecek 3 yılı kapsayan bütçe için ayrılan kaynak bir önceki bütçeye oranla önemli bir artış gösterirken, toplantıya katılan bakanlar, uzay alanında yapılan yatırımın, kriz ortamında Avrupa'nın sanayisinin üretimi artırmasına yardımcı olacağını söylediler.

  18 üye ülkenin bakanlarının 2 gün süren toplantı sonunda kararlaştırdığı 10 milyar Avro'luk yeni kaynak, yeni gözlem uyduları üretimi, ESA'nın Avrupa Uzay İstasyonu'nda (UUİ) varlığının sürdürülmesi ve gezegenlere uzay aracı gönderilmesi için kullanılacak.

  Berlin'de 2005'te kararlaştırılan bütçeye göre yüzde 25'lik artış öngörülen yeni bütçeye Almanya 2,7 milyar Avro, Fransa 2,3 milyar Avro, İtalya da 1 milyar Avro'nun biraz üzerinde ve İngiltere de 1 milyar Avro'nun biraz altında katkıda bulundu.

  Yeni bütçe ESA'ya, temel bilimsel programını yılda yüzde 3,5 geliştirme ve aynı zamanda yeni programlar başlatma, ticari pazarda önemli payı bulunan Ariane 5 roketini geliştirme olanağı sağlayacak.

  Toplantıda bakanlar, 10 milyar Avro'luk bütçeye UUİ'deki faaliyetlerin sürmesi için 1,4 milyar Avro'luk bir kaynak dahil ettiler.

  ESA, yeni bütçesiyle ayrıca yeni nesil meteoroloji uyduları inşa edecek ve ATV adıyla bilinen insansız kargo gemisini de geliştirecek.

  ESA ayrıca, İngiltere'nin Oxfordshire bölgesinde bir araştırma merkezi açacak.

  ESA'nın, teknik merkeze sahip olmayan ülkelerinden İngiltere'de açılacak Ar-Ge merkezi, özellikle uzay çalışmalarında kullanılacak robotların geliştirilmesi ve iklim değişikliği bilimine odaklanacak.

  AA