93 terörist öldürüldü

Gündem bölümünde yer alan bu konu Ömer tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer

  Ömer Yönetici

  93 terörist öldürüldü, kaç terörist öldürüldü 23 ekim, 93 PKK lı öldürüldü
  [​IMG]
  Çukurca'da 24 Mehmetçik'i şehit eden terör örgütüne karşı başlatılan operasyonlar, Irak sınırındaki Kazan ve Belat Vadisi'nde yoğunlaştı. Özel birlikler, Kobra helikopterlerin desteğiyle bölgeyi kuşattı. Çukurca saldırısını gerçekleştiren grubun da çembere alındığı bölgede, son üç günde 93 terörist öldürüldü. Sınır ötesinde ise komandolar, Zap kampının da içinde olduğu Haftanin'de girilmedik mağara bırakmıyor.

  Hakkâri'nin Çukurca ilçesinde 24 askerin şehit edilmesinin ardından yurtiçi ve sınır ötesinde başlatılan operasyonlar bütün hızıyla sürüyor. Dün, Irak sınırının sıfır noktasındaki Kazan Vadisi ile Belat Vadisi'nde 49 PKK'lı öldürüldü. Böylece Çukurca baskınından sonra bölgede etkisiz hale getirilen terörist sayısı 93'ye yükseldi. Askerî birlikler Şırnak'ın Cudi ve Gabar Dağı bölgesinde de operasyon yürütüyor. Komandolar uçar birlik harekâtıyla bölgeye indirilirken, Şırnak 23'üncü Tümen Komutanlığı'ndan kalkan Kobralar da hava desteği sağlıyor. Bölgeyi kontrol altına alan komandoların, Çukurca saldırısını yapan örgüt üyelerini kıstırdığı öğrenildi. Kuzey Irak'taki özel birlikler ise PKK'nın Hakurk, Avaşin-Baysan, Zap ve Haftanin kamplarına doğru ilerliyor. Hava destekli harekâtta zaman zaman sıcak temas sağlanıyor. Zap kampını da içinde barındıran Haftanin'de yoğunlaşan operasyonda sığınak ve mağaralar tek tek temizleniyor.

  İnsansız hava araçlarının görüntülerinden faydalanan birlikler, Diyarbakır 2'nci Taktik Hava Üs Komutanlığı'ndan kalkan F-16 savaş uçaklarından da yardım alıyor. Uçaklar belirlenen koordinatlara bomba yağdırıyor. Suriyeli Bahoz Erdal kod adlı Hüseyin Feyman'ın yönettiği Zap'ın, Bordo Bereliler, Jandarma Özel Harekat timleri ve komandolar tarafından ablukaya alındığı öğrenildi. Örgüt üyelerinin kamplara yakın köylere geçişlerini önlemek için bölge çembere alınıyor.

  Kuzey Irak'taki Zaho, Batufa, Begova, Dohuk ve Bamerni'deki Türk askeri üsleri de alarma geçti. Bu üslerdeki yaklaşık 2 bin askerin de operasyona katılması için Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi ile temaslar sürüyor. PKK'lıların muhtemel saldırılarına karşı teyakkuz durumunda bulunan üslerdeki askerlerin dış korumasını yapan peşmergeler 'kırmızı alarm' durumuna geçti. Çukurca ilçe merkezinde de dün sabah saatlerinde belli aralıklarla top sesleri duyulurken, sıcak bölgelere sevkiyat yapan helikopterlerin 21. Sınır Jandarma Taktik Tugayı'na belirli aralıklarla iniş ve kalkış yaptığı görüldü. Genelkurmay Başkanlığı, operasyonlarla ilgili yeni bilgileri paylaştı.

  Genelkurmay'ın resmi internet sitesindeki açıklamaya göre, Çukurca bölgesinde sürdürülen operasyonlarda, 20 Ekim 2011 saat 23.00 sularında 10-15 kişilik terörist grup, 22 Ekim 2011 saat 02.30/08.30 saatleri arasında, Kazan Vadisi'nde 35 kişilik terörist grubun varlığının tespit edildiği belirtildi. Terörist gruba karşı önce topçu, ardından Hava Kuvvetleri ile ateş açıldığı ifade edilen açıklamada, çok sayıda teröristin etkisiz hale getirilme anının insansız hava aracı tarafından da görüntülendiği bildirildi. Açıklamada şöyle denildi: "Bugün (dün) saat 15.00 sularında 35 teröristin cesedine ulaşılmıştır. Aynı saatlerde Kazan Vadisi/Cevizli bölgesinde ilk gün çıkan çatışmalarda öldüğü değerlendirilen 7 terörist cesedi, bir mağara içerisinde bulunmuştur. 22 Ekim sabah saatlerinde de (aynı bölgeye) özel birliklerin helikopter ile sevk edilmesiyle başlatılan operasyonda, 7 terörist daha etkisiz hale getirilmiştir." Çukurca baskınının ardından başlatılan operasyonlarda ilk gün 11, son iki günde de 82 terörist öldürüldü. Etkisiz hale getirilen PKK'lı sayısı 93'ü buldu.Çukurca saldırısını yapan terörist grup Kazan Vadisi'nde tamamiyle kuşatma altına alındığı öğrenildi.

  Gürmoyak saldırısını gerçekleştiren teröristlerden birisi yakalandı

  Bitlis'te güvenlik güçleriyle teröristler arasında çıkan çatışmada, bir terörist etkisiz hale getirildi. Bitlis Valiliği'nden yapılan açıklamada, etkisiz hale getirilen teröristin, 5 Ekim'de Bitlis-Baykan karayolunda askerî konvoya ve 18 Ekim'de Bitlis-Güroymak karayolunda zırhlı polis aracına saldırıda bulunarak 5 polis memurunun şehit edilmesi, 5 sivil vatandaşın ölümüne neden olan grupta yer aldığı kaydedildi.