7. Sınıf SBS Sınavı 2011

cicozz Çocukluk cicozlarda saklı
2011 7. Sınıf SBS Sınavı, 7.Sınıf SBS Sınavı 2011, 7.Sınıf SBS Yapılacak Mı, 2011 7. sınıf Seviye Belirleme Sınavı

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Milli Eğitim Bakanlığı'nın 7. sınıf Seviye Belirleme Sınavı'nın (SBS) yürütmesinin durdurulmasına yaptığı itirazı kabul etti. 2010-2011 yılında 7. sınıflar için SBS yapılacak.

Eğitim Bir Sen Genel Sekreteri Halil Etyemez, çocukların sınavlarla ilgili mahkeme kararlarından etkilendiğine dikkat çekerek, "Eğitim süreci ile ilgili eğitim bilimcilerin karar vermesi gerekir." dedi.

Danıştay 8. Dairesi bir öğrenci velisinin başvurusu üzerine, 25 Ekim'de 7. sınıf SBS'nin yürütmesinin durdurulmasına oy çokluğu ile karar vermişti. Danıştay'ın kararını açıkladığı 3 Kasım'da, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu da karara itiraz edeceklerini duyurmuştu. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Bakanlığın itirazını oy çokluğu ile kabul etti.

Milli Eğitim Bakanlığı, 2011 yılı sınav uygulama takviminde 7. sınıf SBS'nin tarihini 5 Haziran 2011 olarak duyurmuş, bununla birlikte 'Danıştay'ın 2010/6672 Esas nolu Kararı ile yürütmesi durdurulmuştur.' hatırlatmasında bulunmuştu.

EĞİTİM BİR SEN: EĞİTİM SÜRECİNE İLİŞKİN KARARLARI MAHKEMELER DEĞİL, EĞİTİM BİLİMCİLER VERMELİ

Öte yandan Eğitim Bir Sen Genel Sekreteri Halil Etyemez, "Çocuklar sınav tartışmalarından, mahkeme kararlarından, iptallerden, geriye doğru düzeltmelerden etkileniyor." dedi.

Sınavın gerekli ya da gereksiz oluşunun ayrı bir konu olduğuna dikkat çeken Etyemez, "Eğitim konusunda karar vericileri tarafından planlamış süreci, başka yöntemlerle durdurmak bu tür sonuçları ortaya çıkarıyor." diye belirtti. Eğitim süreci ile ilgili planlamaların eğitimciler tarafından yapılması gerektiğinin altını çizen Etyemez, şöyle devam etti:

"Yargı yoluyla müdahale ederseniz bu tür sonuçlar yaşıyoruz. Aynı şeyi üniversiteye giriş sisteminde de yaşadık. Dönem dönem mahkemeler birbirine zıt kararlar verebiliyor. Eğitim süreci ile ilgili, eğitim bilimcileri karar vermeli. Bilimsel yöntemlerle, eğitim bilimi üzerinde çalışan bilim adamlarımız tarafından eğitime ilişkin kararların alınması gerekiyor. Yoksa hukuki zemini, kanuna uygun mu değil mi, temel hak ve hürriyetleri koruyor mu, korumuyor mu, bu anlamda mahkemelere iş bırakmak gerekiyor. Aksi halde kaybeden ve etkilenen çocuklarımız oluyor. Çocuklarımız bu kararlardan mutlaka etkilenecektir."