651. Kırkpınar yağlı güreşleri başpehlivanı Ali Gürbüz

Gündem bölümünde yer alan bu konu Ömer tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer

  Ömer Yönetici

  651. Kırkpınar yağlı güreşleri başpehlivanı Ali Gürbüz oldu
  [​IMG]
  651. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin başpehlivanı rakibi Recep Kara'yı yenen Ali Gürbüz oldu.
  Yaklaşık 10 dakika peşrev çekerek protokolü ve güreşseverleri selamlayan geçen yılın başpehlivanı Gürbüz ile 2004, 2007, 2008 yıllarının başpehlivanı Kara, daha sonra başpehlivanlık final güreşlerine başladı.

  Bir anlamda geçen yılın rövanşına çıkan pehlivanlar, güreşin ilk dakikalarında bir süre birbirini tarttı. Recep Kara'nın müsabakayı hareketlendirmesiyle, pehlivanlar birbirini yenmek amacıyla çeşitli güreş oyunlarını denedi. Bu süreçte Recep Kara'nın bir süre daha baskın güreştiği gözlendi.

  Normal sürede birbirini yenemeyen iki pehlivan için 10 dakikalık puanlama süresine geçildi. Bu bölümde de üstünlük sağlanamayınca güreşe altın puan bölümüyle devam edildi.

  Rakipler birbirini açığa düşürmek amacıyla bu bölümde bir süre atak yapmadan bekledi. Gürbüz'ün atağıyla hareketlenen güreş, tribünleri de coşturdu.

  Atağını puana çeviren Ali Gürbüz, 651. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin başpehlivanı oldu.

  Ali Gürbüz, gelecek yıl, 652. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde de başpehlivan olursa altın kemerin ebedi sahibi olmaya hak kazanacak.

  Gürbüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, altın kemere bir adım daha yaklaştığını söyledi.

  Gelecek yıl da başpehlivan olup altın kemerin ebedi sahibi olmak istediğini ifade eden Gürbüz, "Çok çalışmıştım. Emeğimin karşılığını aldım, mutluyum. Seneye inşallah altın kemeri alıp, Antalya'ya, Belek'e armağan ederiz" diye konuştu.

  Ali Gürbüz'ün annesi Hatice Gürbüz de eşi Recep Gürbüz'ün, 1988 yılında Kırkpınar'da başpehlivan olduğunu anımsatarak, "Bugün babamızın da yanında olduğunu hissettik. Oğlumun güreşi kazanıp başpehlivan olacağından emindim. Çok mutluyum, oğlumla gurur duyuyorum. Ali'nin babası bu er meydanında başpehlivan olduğunda oğlum 1,5 yaşındaydı. Şimdi burada oğlum başpehlivan. Başpehlivan kızıydım, eşi oldum. Artık başpehlivan annesiyim" dedi.

  Ali Gürbüz'ün antrenörü Durmuş Durmuş da Ali Gürbüz'ün, 8 yaşından beri geldiği Kırkpınar'da hep kürsüye çıkarak kendilerini gururlandırdığını kaydetti.

  Final güreşini CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, FILA Başkanı Raphael Martinetti de izledi.

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  Son düzenleme: 8 Temmuz 2012