500 Bin İşsize Eğitim Müjdesi

Dünya'dan Haberler bölümünde yer alan bu konu Bad_Girl tarafından paylaşıldı.

 1. Bad_Girl

  Bad_Girl Üye

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Doç. Dr. Halis Yunus Ersöz, iki yıl içinde İŞKUR aracılığıyla 500 bin işsize eğitim vermeyi amaçladıklarını söyledi.

  Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen ''Sosyologların İstihdam İmkanları'' konulu çalıştayda konuşan Ersöz, Türkiye'nin en önemli sorununun işsizlik ve istihdam olduğunu belirtti.

  Türkiye'nin çok sayıda genç iş gücü potansiyeline sahip olduğuna dikkati çeken Ersöz, istihdam yaratılması amacıyla kamu ve özel sektöre önemli sorumluluklar düştüğünü bildirdi

  İşsizliğin önlenebilmesi amacıyla yeni projeler üzerinde çalıştıklarını bildiren Ersöz, İŞKUR aracılığıyla 140 bin işsize eğitim verdiklerini belirtti.

  Ersöz, şunları söyledi:

  ''İşsizlik sorunun üzerinde önemle duruyoruz, iki yıl içinde İŞKUR aracılığıyla 500 bin işsizimize eğitim vermeyi amaçlıyoruz. İŞKUR, önümüzdeki iki yıl içinde Türkiye'deki 500 bin işsizi eğitebilecek kapasiteye sahip olacak. Toplum yararına çalışma programlarını da uyguluyoruz. Bu programı kısa vadeli tedbir olarak görmekle birlikte, program yine de işsizler açısından önemli bir fayda sağlıyor. 6 ay süreli de olsa bu programdan yararlanan insanlar istihdam edilebiliyor ve böylelikle mesleki bilgi ve becerilerini koruma imkanına sahip oluyorlar.''

  Sosyologların da iş bulmakta güçlük çektiklerini ifade eden Ersöz, sosyoloji mezunlarından yeterince yararlanılmadığını düşündüğünü bildirdi. (Anadolu Ajansı)