2013 Enflasyon Tahmini

Gündem bölümünde yer alan bu konu Ömer tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer

  Ömer Yönetici

  2013 Enflasyon Beklentisi, 2013 Enflasyon Hedefi
  Merkez Bankası, yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 6,5'ten yüzde 6,2'ye düşürdü. MB Başkanı Erdem Başçı, enflasyonun temmuzda sınırlı artış göstereceğini, daha sonra hızla düşüşe geçeceğini söyledi. Başçı, son çeyrekte faiz indirimi beklentisinin aksine, temkinli duruşun sürdüğünü ifade ederek, Türkiye'de reel faizlerin şu an için makul seviyelerde olduğunu kaydetti.
  [​IMG]
  Petrol ve gıda fiyatlarındaki iyileşmenin etkisiyle Merkez Bankası, yıl sonu enflasyon tahminini 0,3 puan aşağı çekti. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, daha önce yüzde 6,5 olarak açıklanan yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 6,2'ye çektiklerini açıkladı. Enflasyonun temmuz ayında sınırlı artış göstereceğini, sonrasında aşağı yönlü bir eğilim sergileyeceğini ifade eden Başçı'ya göre asıl düşüş yılın son çeyreğinde görülecek. Orta vadede enflasyonun yüzde 5 hedefi düzeyinde istikrar kazanacağını öngördüklerini aktaran Başçı, enflasyonun 2012 yılı sonunda yüzde 5,3 ile yüzde 7,1 aralığında gerçekleşeceğini, 2013 yılı sonu tahmininin ise orta noktası yüzde 5,1 olmak üzere, yüzde 3,4 ile yüzde 6,8 aralığında yer aldığını bildirdi. Enflasyonun haziran ayı sonu itibarıyla yüzde 8,9 seviyesine gerilediğini hatırlatan Başçı, bu gelişmede petrol ve işlenmemiş gıda fiyatlarının varsayımlardan daha olumlu bir seyir izlemesinin belirleyici olduğunu kaydetti. Enflasyonun çift haneye çıkma ihtimalini görmediklerini ifade etti. Merkez, tahminleri üretirken küresel ekonomideki sorunlara bağlı olarak yılın ikinci yarısında dış talebin ilk yarıya kıyasla daha zayıf bir seyir izleyeceğini ve bu durumun toplam talebi sınırlayacağını varsayıyor.

  2012 Temmuz enflasyon raporu, Merkez Bankası Başkanı Başçı tarafından açıklandı. Nisan ayı enflasyon raporunun yayımlanmasından itibaren geçen süre zarfında petrol fiyatlarının öngörülerinin altında seyrettiğini belirten Başkan Başçı, bu çerçevede petrol fiyatları varsayımlarını 2012 yılı ortalaması için 120 dolardan 110 dolara, 2013 yılı için ise 115 dolardan 100 dolara düşürdüklerini açıkladı. Başçı, "Genel emtia fiyatlarındaki gelişmelere paralel olarak ithalat fiyat projeksiyonunu da aşağı yönlü güncelledik. Söz konusu unsurları döviz kuru hareketleri ile birlikte değerlendirdiğimizde toplamda dış fiyatlardaki gelişmelerin 2012 yıl sonu tahminimizi 0,15 puan aşağı yönlü etkilediğini ifade edebiliriz.'' diye konuştu. Net ihracatın büyümeye olan katkısının arttığını belirten Başçı, Euro Bölgesi'ne dair büyüme görünümünün zayıf seyrini korumasının dış talep üzerinde aşağı yönlü risk oluşturmaya devam ettiğini ifade etti. Başçı, önümüzdeki dönemde küresel büyüme görünümünün daha da zayıflaması ve bunu takiben gelişmiş ülke merkez bankalarının ek parasal genişlemeye gitme olasılığının bulunduğunu belirterek, Türk Lirası zorunlu karşılıklar için döviz tutma imkânının artabileceği sinyalini verdi. Bütçe performansındaki zayıflamaya işaret eden Başçı, faiz dışı fazla verilmesinin faydalı olacağı görüşünde. Banka, Maliye'ye harcama tarafından sınırlayıcı önlemlere öncelik verilmesini tavsiye ediyor.

  Finansbank Başekonomisti İnan Demir, "TCMB'nin enflasyon tahminlerinde mütevazı bir indirim yapmış olması, yani enflasyonda muhafazakâr tutum sergilenmesi, önemli ve kredibiliteyi destekliyor. Merkez'den önümüzdeki 2 ay içinde indirim beklememek gerekir. Açıklamalar, önümüzdeki dönemde yeni politika araçlarının çıkabileceğini gösteriyor." dedi.

  BAŞÇI'DAN SATIR BAŞLARI:

  İLK yarıdaki veriler politikalarımızın amacına ulaştığını gösteriyor; ekonomideki dengelenme süreci belirginleşti.

  Önümüzdeki dönemde kredilerin makul ve sağlıklı oranlarda artmasını bekliyoruz.

  Para politikasının temkinli ve esnek duruşunu koruyacağını, kredi büyümesinin yüzde 14 olacağını varsaydık.

  Para politikasının her iki yönde de esnekliğini koruması önemli.

  TL fonlama ihtiyacı azalıyor, altın ve döviz için zorunlu karşılık tutma oranını 5'er puan daha artırırsak yaklaşık 5,6 milyar liralık fonlama ihtiyacında azalma olacak.

  Para politikasının duruşunu temkinli olarak tanımlıyoruz, gevşek de demiyoruz, sıkı da demiyoruz.

  REEL faizler şu an için makul seviyelerde.

  Türkiye dezenflasyon sürecini tamamlamadı; çaba göstermek gerekecek.

  TL'nin simgesi sağ-sol fark etmez

  Türk Lirası'nın uluslararası para birimi olması için belirlenen simgenin kullanım şekline ilişkin yanlışlıklara Merkez Bankası ses çıkarmadı. Kullanım şekline ilişkin yasal tarafın olmadığını ifade eden Başçı, tavsiyesinin simgenin solunda kullanılmasına yönelik olduğunu anlattı. Bütün saatlerin ilk çıktıklarında saat yönünde dönmediği örneğini veren Başçı, "Sonrasında saatlerin yönü hep aynı oldu. TL'nin simgesiyle ilgili olarak da sağda da solda da kullanılsa başımızın üstünde yeri var. Bunun yasal bir tarafı yok. Önemli olan, simgenin vatandaşlarımız tarafından kabul görmesi.'' değerlendirmesinde bulundu. İran'a yönelik altın ihracatının artışına ilişkin soruyu da cevaplayan Başçı, ithalatın ödeme aracı olmadığını dile getirdi. Suriye konusuna ilişkin bir soruya Başçı, "Türkiye'nin yakın çevresinde fazlaca risk var. Bazı ülkelerde siyasi bazı ülkelerde ekonomik. Biz bunların ekonomik değişkenlere etkisine bakarız." cevabını verdi.

  Faiz koridoru bizim itfaiye aracımız

  Merkez Bankası Başkanı Başçı, sermaye hareketlerine karşı faiz koridorunu geniş tutmanın işe yaradığını söyledi. Merkez Bankası'nın en önemli görevinin itfaiyecilik yaparak kriz yönetimine katkıda bulunmak olduğuna dikkat çeken Başçı, problemi büyümeden çözmeye çalıştıklarını kaydetti. Gazetecilerin, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın faiz koridorunun daraltılmasına yönelik eleştirilerini hatırlatması üzerine Başçı, faiz koridorunun itfaiye araçlarına benzetildiği takdirde araçlardan belli miktarda bulunması gerektiğini söyledi. Başçı, "Bu itfaiye araçları ile herhangi bir yerde bir olay çıkarsa anında müdahale etmeniz gerekiyor. Eğer yangın muslukların bol miktarda var ise o kadar da çok itfaiye aracı bulundurmanıza gerek olmayabilir. Faiz koridoru itfaiye araçlarına, fazla bulundurma opsiyonu yangın musluklarına benziyor. Bu inşaat sürecini biz tamamladığımızda o kadar çok itfaiye aracına gerek kalmayabilir." dedi. Faiz koridoru geniş tutulduğunda kısa vadeli faiz oranlarındaki esneklik ve dalgalanma göz önünde bulundurularak döviz kurlarındaki dalgalanmanın azaltılması hedefleniyor. Merkez Bankası'na göre alınan tedbirlerin ardından TL'nin dolara karşı oynaklığı azaldı.