2012 Londra Olimpiyatlarına katılan Türk sporcular

Gündem bölümünde yer alan bu konu deep tarafından paylaşıldı.

  1. deep

    deep Harbi Aktif Üye

    Olimpiyatlara katılacak sporcularımız listesi
    [​IMG]
    Londra, 6 Temmuz 2005'te Singapur'daki Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin 117. toplantısından sonra Moskova, New York, Madrid ve Paris gibi rakiplerini eleyerek 2012 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'na ev sahipliğine hak kazandı.

    Oyunlar bugün başlayacak ve 12 Ağustos'ta sona erecek. Bu büyük şölenle birlikte Londra, 1908 ve 1948 yıllarında düzenlediği olimpiyatlardan sonra üçüncü oyunlarını gerçekleştirmiş olacak. Londra Olimpiyat Oyunları, 26 spor dalında, 39 disiplinde toplam 302 madalya müsabakasına sahne olacak. Yaklaşık 10 bin 490 sporcu, dört bölgede yer alan 34 tesiste mücadele edecek.

    Olimpiyatlarda ülkemizi temsil eden sporcular ve branşları

    Atıcılık
    (3 Erkek, 2 Kadın)
    • Yusuf Dikeç (ateşli ve havalı tabanca)
    • Oğuzhan Tüzün (trap-skeet, trap)
    • İsmail Keleş (ateşli-havalı tabanca)
    • Nihan Kantarcı (trap-skeet, trap)
    • Çiğdem Özyaman (trap-skeet, skeet)

    Atletizm
    (8 Erkek, 25 Kadın)
    • Fatih Avan (cirit atma)
    • Eşref Apak (çekiç atma)
    • Ercüment Olgundeniz (disk atma)
    • Bekir Karayel (maraton)
    • Polat Kemboi Arıkan (5 ve 10 bin metre)
    • Tarık Langat Akdağ (3 bin metre engelli)
    • İlham Tanui Özbilen (1500 metre)
    • Hüseyin Atıcı (gülle atma)
    • Bahar Doğan (maraton)
    • Sultan Haydar (maraton)
    • Ümmü Kiraz (maraton)
    • Binnaz Uslu (3 bin metre engelli)
    • Gülcan Mıngır (3 bin metre engelli)
    • Özlem Kaya (3 bin metre engelli)
    • Aslı Çakır Alptekin (1500 metre)
    • Tuğba Karakaya (1500 metre)
    • Gamze Bulut (1500 metre)
    • Nagihan Karadere (400 metre engelli)
    • Pınar Saka (400 metre)
    • Tuğçe Şuhutoğlu (çekiç atma)
    • Kıvılcım Kaya (çekiç atma)
    • Dudu Karakaya (5 bin metre)
    • Nimet Karakuş (100 metre)
    • Semiha Mutlu (20 Km yürüyüş)
    • Karin Melis Mey (uzun atlama)
    • Merve Aydın (800 metre)
    • Burcu Ayhan (yüksek atlama)
    • Nevin Yanıt (100 metre engelli)
    • Pınar Saka (4x400 bayrak)
    • Meliz Redif, Sema Apak (4x400 bayrak)
    • Birsen Engin (4x400 bayrak)
    • Özge Akın (4x400 bayrak)
    • Elif Yıldırım (4x400 bayrak)

    Boks
    (6 Erkek)
    • Ferhat Pehlivan 49 kg
    • Selçuk Eker 52 kg
    • Fatih Keleş 60 kg
    • Yakup Şener 64 kg
    • Adem Kılıççı 75 kg
    • Bahram Muzaffer 81 kg

    Badminton
    (1 Kadın)
    • Neslihan Yiğit

    Basketbol
    (12 Kadın)
    • Nevriye Yılmaz
    • Esmeral Tunçluer
    • Birsel Vardarlı
    • Nilay Kartaltepe
    • Tuğba Palazoğlu
    • Bahar Çağlar
    • Işıl Alben
    • Şaziye İvegin
    • Yasemin Horasan
    • Tuğçe Canıtez
    • Begüm Dalgalar
    • Kuanitra Holingsvorth

    Bisiklet
    (3 Erkek)
    • Ahmet Akdilek
    • Miraç Kal
    • Kemal Küçükbay

    Jimnastik
    (1 Kadın)
    • Göksu Üçtaş (artistik)

    Güreş
    (12 Erkek, 1 Kadın)
    • Ayhan Karakuş (Grekoromen) 56 kg
    • Rahman Bilici (Grekoromen) 60 kg
    • Atakan Yüksel (Grekoromen) 66 kg
    • Selçuk Çebi (Grekoromen) 74 kg
    • Nazmi Avluca (Grekoromen) 84 kg
    • Cenk İldem Grekoromen 96 kg
    • Rıza Kayaalp (Grekoromen) 120 kg
    • Ahmet Peker (Serbest) 55 kg
    • Ramazan Şahin (Serbest) 66 kg
    • İbrahim Bölükbaşı (Serbest) 84 kg
    • Serhat Balcı (Serbest) 96 kg
    • Taha Akgül (Serbest) 120 kg
    • Elif Jale Yeşilırmak 63 kg

    Halter
    (5 Erkek, 4 Kadın)
    • Erol Bilgin 62 kg
    • Hurşit Atak 62 kg
    • Mete Binay 69 kg
    • Fatih Baydar 85 kg (çıkarıldı)
    • İbrahim Arat 94 kg (çıkarıldı)
    • Nurdan Karagöz 48 kg
    • Aylin Daşdelen 53 kg
    • Bediha Tunadağı 58 kg
    • Sibel Şimşek 63 kg

    Judo
    (1 Erkek, 1 Kadın)
    • Sezer Huysuz 73 kg
    • Gülşah Kocatürk +78 kg

    Masa Tenisi
    (1 Erkek, 1 Kadın)
    • Bora Vang Melek Hu

    Okçuluk
    (1 Kadın)
    • Begül Löklüoğlu (klasik yay)

    Tekvando
    (2 Erkek, 1 Kadın)
    • Servet Tazegül 68 kg
    • Bahri Tanrıkulu +80 kg
    • Nur Tatar 67 kg

    Voleybol
    (12 Kadın)
    • Esra Gümüş (kaptan)
    • Gülden Kayalar Kuzubaşoğlu (libero)
    • Gizem Güreşen (libero)
    • Ergül Avcı
    • Polen Uslupehlivan
    • Bahar Toksoy
    • Özge Kırdar Çemberci (pasör)
    • Gözde Sonsırma
    • Naz Aydemir (pasör)
    • Neriman Özsoy
    • Eda Erdem Dündar
    • Neslihan Darnel

    Yelken
    (4 Erkek, 1 Kadın)
    • Mustafa Çakır (Laser)
    • Deniz Çınar 470
    • Ateş Çınar (470) 470
    • Alican Kaynar (Finn)
    • Nazlı Çağla Dönertaş (Laser Radial)

    Yüzme
    (3 Erkek, 3 Kadın)
    • Derya Büyükuncu (200 metre sırtüstü)
    • Ediz Yıldırımer (1500 metre serbest)
    • Kemal Arda Gürdal (100 m serbest)
    • Burcu Dolunay (50-100 metre serbest)
    • Hazal Sarıkaya (100 metre sırtüstü)
    • Dilara Buse Günaydın (100-200 metre
    • kurbağalama)