2012 kpss baraj kaç puan

KPSS bölümünde yer alan bu konu deep tarafından paylaşıldı.

 1. deep

  deep Harbi Aktif Üye

  2012 kpss baraj kaç puan, kpss baraj puanı 2012
  Memur adaylarının zihinlerinde atanmak için en az kaç puan gerektiğine dair soru işaretleri yer etmekte. Öncelikle ÖSYM’nin 2012 memur alımları için tercihkılavuzunu henüz yayınlamadığını belirtelim. 2012 Ortaöğretim/Önlisans KPSS tercih kılavuzu yayınlanmadan bu konu hakkında net bir şeyler söylemek yanlış olur. Çünkü henüz Ortaöğretim(Lise) mezunu ve Önlisans mezunu olanların her birinden ne kadar atama yapılacağı da açıklanmadı.

  Bizler bir öngörüde bulunursak. 2012 KPSS ile memur alımlarında Önlisans mezunları bir adım önde olacaklar. Zirâ kurumlar istihdam edeceği memurların Önlisans mezunu olmasını daha çok tercih etmektedirler. Ayrıca kalifiye(vasıflı-nitelikli) eleman sayısının Önlisans mezunlarında daha çok olması da bu durumun sebeplerinden biri.

  Ortaöğretim(Lise) mezunlarından en şanssız kesimi ise “Düz Lise” mezunları olarak görülüyor. Meslek Lisesi mezunlarının teknik bilgileri de olduğundan dolayı, lise mezunları arasında en çok alım meslek lisesi mezunlarından olacaktır. Bu durumda 70 puan alan bir önlisans mezununun ataması yapılırken 90 puanlı bir düz lise mezunun ataması yapılmazsa şaşırmamak gerekir.

  Özet olarak düz lise mezunlarının(özürlü grubu hariç) bir memurluğu kazanabilmesi için gerçekten çok yüksek bir puana ihtiyaçları olacak.

   
  Son düzenleme moderatör tarafından: 19 Ocak 2012