19 Mayıs Kutlama Programı

Ömer
Yönetici
19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı Programı - 19 Mayıs Etkinlikleri - Örnek 19 Mayıs Kutlama Metni

Sayın Kaymakamım, Değerli Misafirler, Kıymetli Öğretmenlerim, Sevgili Öğrenciler

Yeni bir yüzyıldayız, 1919'un üzerinden ...... yıl geçti. Bir insan için ömür sayılan bu süre ,ulusların tarihinde bir soluk ,bir nefes ancak.

Atatürk zaferden sonra: "Gerçek ve zor savaş şimdi başlıyor. Silahıyla olduğu gibi kafasıyla da savaşmak zorunda olan ulusumuzun, birincisinde gösterdiği gücü, ikincisinde de göstereceğine hiç şüphem yoktur. Bu yeni savaş, aydınlığın karanlıkla savaşıdır. Ulusal inanışın ve insanlarımızın aydınlanmasına yönelik değişimlerin savaşıdır."
"Ulusun varlığı tehlikeye düşmedikçe savaş bir cinayettir."
Atamızın bu sözlerinden esinlenerek, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nda Atatürk'ün "Uygarlık ve Barış" anlayışını öne çıkararak "Dünya Adamı" olduğunu vurgulamaya çalıştık.
Bu senaryo, uygarlığın ve barışın senaryosudur. Barışı ve uygarlığı tüm dünyaya yaşatacak gençler, Atatürk'ü iyi tanımalıdır; çünkü o, ulusal olduğu kadar evrenseldir.
19 Mayıs Atatürk'ü Anma , Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutlamak için toplandığımız bu günde hepinizi Atatürk'ün uygar, aydın ve barışçı düşünceleriyle selamlıyoruz.

Sayın kaymakamım tören programını arz ediyorum

1. Bayram Kutlama Komitesi’nin , öğrencilerin , öğretmenlerin ve halkın bayramını kutlaması
2. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı
3. Günle ilgili konuşmalar
4. Şiirler
5. Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi
6. Gençliğin Ata'ya Cevabı
7. Şeref Çağrısı
8. Gençlik Marşı
9. Tören geçişi
10. Kız ve erkek öğrencilerin gösterileri
11. Atletizm yarışmaları
12. Şarkılar
13. Ödül töreni
14. Halk oyunları ekibinin gösterileri
15. Program boyunca fon grubunun gösterileri

Birinci Dünya Savaşı'na katılan devletimiz yenilmediği halde yenilmiş sayıldı. Ordularımız dağıtıldı. Köylerimiz, kasabalarımız, şehirlerimiz ,yurdumuz bölge bölge gidiyor; düşman çizmesi altında zalimce çiğneniyor, eziliyor, inliyor! Büyük Türk milletinin bağrına yılan dişli esaret hançeri sokuluyor. Başkent İstanbul bile işgal altında. Acı ama gerçek, bin yıllık koca çınar yıkıldı artık. Hasta denilen fakir millet çaresiz, başsız; ama korkmayın ey kahramanlar! Bu millet yılmaz, yıkılmaz, ölmez. Bir yiğit çıkarır kendi gibi kahraman.
19 mayıs sabahı Samsunlular heyecanlı, coşkulu! Milletin kötü talihini yenmek üzere kollarını sıvayan Mustafa Kemal'i bağrına basmaya ,onu kucaklamaya hazır. Onunla birlik olmaya, güç olmaya kararlı.Esir olmak mı? Asla!

1.İlçe Kaymakamı İ.................ve beraberinde Garnizon Komutanı, Belediye Başkanı; öğrenci, öğretmen ve halkın bayramını kutlayacaklardır.

Yıl 1919
Mayısın on dokuzu,
Uyanın Samsunlular;
Uymak ölüme eş,
Diriltin ruhunuzu.
Ufukta bir gemi var!
Fakat bu gemi niçin böyle yavaş geliyor?
Acaba yol mu az, yoksa yükü mü ağır?
Bu gemi umut yüklü, inanç yüklü, hız yüklü;
İçinde bu vatan derdiyle yanan bağır,
Kurtulacak yarını düşünen baş geliyor.
Bir baş ki gökler gibi bir küme yıldız yüklü!
Bu gemi onun için böyle yavaş geliyor.

Sayın Kaymakamım, Değerli Misafirler, Kıymetli Öğretmenlerim ve Sevgili Öğrenciler

Eğer vatanımız, bayrağımız ve bağımsızlığımız varsa bunları Atatürk'e ve şehitlerimize borçluyuz. Bizim görevimiz de vatanımızı, bayrağımızı ve bağımsızlığımızı korumak ve kollamaktır.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nda tüm halkımızın ayağa kalkma hususunda hassasiyet göstermesini rica ediyoruz.

2.Büyük Devlet Adamı Mustafa Kemal Atatürk ve aziz şehitlerimizin manevi huzurunda sizleri bir dakikalık saygı duruşuna ve akabinde İstiklal Marşı'na davet ediyorum.

_____DİKKAT
_____RUHLARI ŞAD OLSUN

Uygarlık yolunda baş öğretmenimiz Mustafa Kemal'dir.
"İlim ve fen için kayıt ve koşul yoktur." Diyerek eğitimin önemini vurgulamış, önemli adımlar atmakta da hiç tereddüt etmemiştir.
Bir millet irfan ordusuna sahip çıkmadıkça muharebe meydanlarında kazandığı zaferlerin önemi yoktur; çünkü kurulan cumhuriyet fikren, bedenen, ilmen kuvvetli ve karakterli koruyucular ister.

3. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapmak üzere İlçe Milli Eğitim Müdürü ........... davet ediyorum.

Bugünün gençleri de kahraman atalarına layık olabilmek için gerekirse canlarını verirler. Vatanımızın bir karış toprağı için sel olur akar, ateş olur yakarlar. Önüne çıkacak her türlü engeli aşmak için azim ve kararlılıkla doludurlar. Cumhuriyetin ve bağımsızlığın yılmaz bekçileridirler. Atatürk ilkeleri ışığı, onun inkılapları yoludur. Bu yoldan asla geri dönmez ve döndürülemezler.

4. Gençlik adına konuşmayı yapmak üzere .................davet ediyorum.

"Hürriyet ve istiklal benim karakterimdir." Diyen Mustafa Kemal ATATÜRK Türk milletinin tarih boyunca, hürriyet ve istiklale sembol olduğunu söylemiş, özgürlükten mahrum bir milletin, medeni insanlık karşısında , ezileceğini, yok olacağını belirtmiştir.

5. "19 Mayıs" adlı şiiri okuması için ............................davet ediyorum.

Atatürk gençliğe verdiği değeri şöyle belirtmiştir: "Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız da beni takip edeceksiniz. Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar. Türk gençliği, gayeye, idealizme durmadan ve yorulmadan yürüyecektir. Bütün ümidim gençliktedir."

6."O Geliyor" adlı şiiri okuması için ................davet ediyorum.

Sivas Kongresi'nde İstanbullu tüm aydınlar mandayı yeğlerken bir genç yüz parıldar, bağımsızlık düşüncesinde direnir,bağımsızlığa karşı olacak herkesle mücadele edeceğini söyler. Hikmet adında bu genci dinleyen Mustafa Kemal: "Gençlikle övünüyor, gençliğe güveniyorum. Biz azınlıkta kalsak bile mandayı kabul etmeyeceğiz.parolamız tektir, değişmez. Ya istiklal ya ölüm."

7. Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'ni okuması için ................. davet ediyorum.

Onunla var olduk, onun izinde gideceğiz,
Onun öğrettiği inkılap şarkılarını söyleyeceğiz.
O, bizim hakkımız, hukukumuz,
O, Türkiye kalesinde dalgalanan bayrak,
O, sonsuza kadar yaşayacak.

8. Gençliğin Ata'ya Cevabı, ........................... yönetiminde tüm öğrenciler adına bir grup öğrenci tarafından söylenecektir.

Bu vatan toprağın kara bağrında,
Sıra dağlar gibi duranlarındır.
Bir tarih boyunca onun uğrunda,
Kendini tarihe verenlerindir.

Tutuşup kül olan ocaklarından,
Şahlanıp köpüren ırmaklarından,
Hudutlarda gaza bayraklarından,
Alnına ışıklar vuranlarındır.

Ardına bakmadan yollara düşen,
Şimşek gibi çakan, sel gibi coşan,
Huduttan hududa yol bulup koşan,
Cepheden cepheyi soranlarındır.

9. T..............................tarafından tüm öğrencilere "şeref çağrısı" yaptırılacaktır.

"Türk gençliğinin özellikle bugünkü gençliğine ve yetişmekte olan çocuklarına sesleniyorum. Batı senden, Türk’ten çok geriydi. Anlamda, fikirde, tarihte bu söylendi. Eğer bugün batı, nihayet teknikte bir üstünlük gösteriyorsa... Ey Türk çocuğu! O suç da senin değil, senden öncekilerin affedilmez ihmalinin sonucudur. Şunu da söyleyeyim ki çok zekisin! Bu belli fakat zekanı unut! Daima çalışkan ol!"

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

10. Gençlik Marşı, ................................. yönetiminde bir grup öğrenci tarafından söylenecektir.

Dağ başını duman almış,
Gümüş dere durmaz akar.
Türk eline kafir dolmuş,
Dadaş ağlar,uşak ağlar, er ağlar.
Güneş ufuktan şimdi doğar,
Yürüyelim arkadaşlar.
Bugün 19 Mayıs
Bir tarih burda biter, bir tarih burda başlar.

11. Tüm öğrenciler ve görevliler bando eşliğinde tören geçişi yapacaklardır.

BAYRAK ,FLAMA VE TEKNİK KOMİTE GEÇERKEN
a) Ay yıldızlı bayrağım selam dururum sana
Özgürce dalgalanman gurur veriyor bana
Rengin kanımın rengi kanım soylu Türk kanı
Dalgalanmanla güler vatanımın dört yanı
Dolunay kadar parlak yıldızlar kadar yüce
Bir görüntü saçarsın gönderde yükselince
Bayrağım, senin için feda olsun bu canım
Özgürlük saç ulusa mutlu olsun vatanım

b) Selam Türkiye,
Acısını canımda,
Sevincini kanımda duyduğum
Kara ekmeğim, billur suyum.
Hasretim, özlemim, bereketim
Selam, canımdan aziz bildiğim memleketim

Selam, başı pare pare dumanlı dağlar,
Toroslar , Ilgazlar, Palandökenler
Selam Menderesler, selam Meriçler
Selam Yeşilırmak , Fırat, Gedizler...
Selam Türk'ün kader coğrafyası
Selam Türk'ün ay yıldızlı bayrağı

HALK OYUNLARI EKİBİNİN GEÇİŞİ

Geleneğin can suyundan yansımalar...
Gürlesin davullar, ötsün zurnalar,
Tutun hep el ele haydi gardaşlar
Hey deyin yükselsin yer yer naralar
Hey deyin, hey! Desin hey! Dağlar taşlar...

KIZ GÖSTERİ GRUBUNUN GEÇİŞİ

a) Dağların zirvesini yakalayıp bulutlar, karışınca sonsuz maviliklere, nilüferler gibidir Türklük... Ay gecelerinin gümüşlüklerine çiçekler kokulanır, böcekler müziklenir.
19 Mayıslarda durur zaman, her şey durur zaman tünelinde...Özgürlük atları uçuşurlar. Damarlarımdaki kan şahlanır sonra Sakarya, Dumlupınar, Kocatepe olur. Özgürce açılır yaprakları nilüferin sevgi olur,barış olur, kardeşlik olur.
Selam verir çağına Türkiye Cumhuriyeti olur.

b) Ben,
Şerife bacıyım Kastamonu’da
Mustafa Kemal'in kağnısı derlerdi kağnımıza
Özgürlük taşırdım,
Sevgiyi, barışı taşırdım Ilgaz’dan Ankara’ya

ERKEK HAREKET GRUPLARININ GEÇİŞİ

a) Atatürk deyince aklıma özgürlük gelir, kanatlanır uçarım göklerde...
Atatürk deyince aklıma; barış gelir, bir uçtan bir uca sararım dünyayı...
Atatürk deyince aklıma coşku ile akan ırmaklar gelir, o hızla akarım ulusların damarına...
Atatürk deyince aklıma en yüksek dağlar gelir, bin bir emekle mangal yürekle çıkarım doruklarına...
Atatürk deyince aklıma engin denizler gelir, aşkın, sevginin, yaşamın denizleridir onlar...
Atatürk deyince aklıma uzun uzun yollar gelir,renk renk güzellikler gelir.
Atatürk deyince aklıma her türlü açan ulus çiçekleri gelir. İnsanlığın erdemi , barışın kokusu dalga dalga yükselir.

b) Bir gençlik geçiyor
tarih önünde alınları ak!
Omuzlar dimdik, yüzler berrak...
sert adımlarla geçiyor
Tozu dumana katarak...!
Atatürk gençliği,
Atasına inanarak...

c) Atatürk gençliği diyor ki:
Bağlıyız sana atam!
Dün nasılsa bugün ve yarın,
Genç, yaşlı, kız, erkek, çocuk
Kıvancını yaşarız yolunda olmanın.

ATLETİZM EKİBİNİN GEÇİŞİ
a) Başarılı olmak için diyor Atam;
Her türlü yardımdan çok, bütün milletçe,
Sporun değerini anlamak,
Ve ona kalpten sevgi göstermek,
Onu vatani vazife saymak lazımdır.

Gençliğim,
Sağlam kafan, sağlam vücudunla
Barışı korumalı, sevgiyi yaymalısın cihana.
Günü aşmak borcun,
Çağdaş uygarlığı taşımalısın vatana.

YÜRÜYÜŞ GRUBUNUN GEÇİŞİ

a) Ben 19 Mayısların sabahı...
Özgürlük, barış, sevgi rüzgarıyım şimdi.
Bağımsızlık güllerim açar bahçelerde,
Yenilikler ışır.

Çağdaş olma yarışında ulusça,
Genci, ihtiyarı,
Kızı, kadını...

b) Kemal Paşam bize ısmarladı güneşi,
Işığı, aydınlığı gayrı
Karanlığı kovmak bize;
Yerine koymak aydınlığı barışı.
Kemal Paşa bize ısmarladı gündüzle geceyi;
Alacakaranlığı, şafağı, ikindiyi...
Ala sabahlarda buram buram, toprak toprak burcu burcu
Gençliğe ısmarladı Kemal Paşam,
Uygarlığı, çağdaşlığı, barışı
Gayri bizden sorulur Türkiye Cumhuriyeti

1914'te başlayan 1.Dünya Savaşı sonunda vatan toprakları İngilizler, Fransızlar, İtalyanlar ve Yunanlılar tarafından işgal edilmişti. Mustafa Kemal bu işgalleri kabul etmeyerek 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıktı. Amasya Genelgesi, Erzurum ve Sivas Kongreleri ile Mili Mücadele'yi başlattı. 23 Nisan 1920'de Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni topladı. Böylelikle başlatılan kutsal savaş millete mal edilmiş oldu. Ankara, Milli Mücadele'nin merkezi olmaya uygun görüldü. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kararları ve Atatürk'ün direktifleri ile toplanan ve eğitilen düzenli ordularla İnönü ve Sakarya Zaferleri kazanıldı. 30 Ağustos 1922'de Mustafa Kemal'in bizzat idare ettiği Büyük Taarruz'la Anadolu toprağı düşmandan temizlendi.

12- Kız gösteri grubu hareketlerini sunacaktır.

Anlatması güçtür oğul
Bir kara duman sarmıştı yurdumuzu
Yitirmedik umudumuzu
Biliyorduk
Bir gün gelecekti mavi gözlü kahraman
Yürüyün dedi yürüdük
Vurun dedi vurduk
İşte oğul bu mübarek vatan
Bu hürriyet kokulu rüzgar
Size Mustafa Kemal'den armağan

13- Erkek gösteri grubu hareketlerini sunacaktır.

Uygarlık dersindeyiz tüm vatan
Sen derse giriyorsun Samsun kapısından
Selamlıyor başöğretmenini
İl il, köy köy, can can
Tüm anavatan

14- Kasa minder gösteri grubu hareketlerini sunacaktır.

Devrimlerimiz ki bir volkan olacak
Bize doğrulacak göklerin beli
Sevinç ışığıyla bu yurt dolacak
Yıkılmaz bu tunçtan gençlik temeli

15- Eşli gösteri grubu hareketlerini sunacaktır.

Biz yürekten bağlıyız bunca yıldır bu yolda.
Yurtta barış ilk hedef cihanda sulh parola
Koparamaz hiçbir güç bizi milli birlikten
Atamızın izinde koşuyoruz kol kola

16- Kızlar arası 4 x 100 bayrak yarışı yapılacaktır.

Gençliğim,
Sağlam kafan sağlam vücudunla
Barışı korumalı, sevgiyi yaymalısın cihana.
Günü aşmak borcun,
Çağdaş uygarlığı taşımalısın vatana

17- Erkekler arası 1200 m koşu müsabakası yapılacaktır.

İstanbul'da Boğaz'a demirlemiş düşman gemilerini görünce Mustafa Kemal: "Geldikleri gibi giderler" demişti. Ona: "Ordu yok" dediler; "kurulur" dedi. "Para yok" dediler, "bulunur" dedi. "Düşman çok" dediler. "yenilir" dedi ve bütün dedikleri gerçekleşti.

18- ....................................... canlı müzik sunacak ve ............................ playpack gösterisi yapacaktır.

En doğru, en gerçek yol uygarlık yoludur. Uygar olmak için de en hakiki yol gösterici ilim ve fendir. Bağımsızlıkları ve saygınlıkları güçlü olan uluslar uygarlık yolunda başarılı adımlar atmışlardır. Ülkemizin modern, uygar, yenilenmiş olması için her yurttaş üzerine düşeni yapmalıdır. Durmadan ilerlemeliyiz. Çünkü uygarlık öyle güçlü bir ateştir ki ona ilgisiz olanları yakar, mahveder.

19- Ödül töreni yapılacaktır.

Cumhuriyetimizin 80. yılı nedeniyle ilçemizde düzenlenen kurumlar arası voleybol turnuvasında dereceye giren kurumların takım kaptanlarına ve kız öğrenciler arasında yapılan 4x100 bayrak yarışı birincilerine ödüllerini "İlçe Kaymakamımız" takdim edeceklerdir. Arz ederim.
Voleybol turnuvasında:
Birinci olan kurum: ...........................
İkinci olan kurum: ...........................
Üçüncü olan kurum: .............................
4x 100 bayrak yarışı birincileri: ...................., ......................., ....................., ............................

...................öğrencileri arasında yapılan resim, şiir, kompozisyon yarışmasında;

................ birincilik ödüllerini "Garnizon Komutanımız" verecektir.

1200 metre erkekler arası koşu müsabakasında birinci olan öğrencimize ve ilköğretimlerde kız öğrenciler arası voleybol müsabakasında birinci olan takımın kaptanına ödüllerini "Belediye Başkanımız" verecektir.
1200 metre koşu müsabakasında birinci olan öğrenci: ..................................
İlköğretimler arası voleybol müsabakasında birinci olan okul: .........

Türkiye'm düğün dernek
Anadolu kalkmış ayağa
Baştan başa çiçek
Baştan başa sevgi dolu
Ele ele gönül gönüle
Baştan uca sevda kokar Türkiye'm
Birlik kokar, dirlik kokar, barış kokar...

20- ......................halk oyunları ekibi gösterilerini sunacaktır.

Ne mutlu karanlığı ışık tutanlara
Ne mutlu kavgayı kini unutanlara
Ne mutlu sevgi ışığını yakanlara
Ne mutlu ulusça uygarlığa koşanlara el ele
Ne mutlu evrene hoşgörü ikliminden bakanlara

Bu akşam Atatürk Anıtı’nın önünde Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenen "Gençlik Şöleni" yapılacaktır.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Kutlama Programı sona ermiştir. Arz ederim.

Gençliğe Hitabe:

Ey Türk gençliği ! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyeti'ni, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.
Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek dahilî ve harici bedhahların olacaktır. Bir gün, istiklâl ve Cumhuriyet'i müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerâit, çok namüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri, şahsî menfaatlerini, müstevlîlerin siyasi emelleriyle tevhid edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi vazifen, Türk istiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Gazi Mustafa Kemâl ATATÜRK
20 Ekim 1927