18 yaş altı gebelik tehlikeli

Hamilelik bölümünde yer alan bu konu cicozz tarafından paylaşıldı.

 1. cicozz

  cicozz Çocukluk cicozlarda saklı

  18 yaş altı gebelik tehlikeli

  Samsun’daki hastanelerde gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, 18 yaş altı gebe kalan anne adaylarının 77’sinin erken doğum yaptığı, 30′unun gebelik zehirlenmesiyle karşı karşıya kaldığı ve 92’sinin bebeklerin ana rahminde az gelişmesi durumlarının meydana geldiği bildirildi.
  Türkiye’de 15-49 yaş arası 17 milyon 500 bin doğurgan kadının 612 bin 500′ünün 18 yaş altında gebe kalması ve doğum yapması, Samsun’daki araştırma da dikkate alındığında durumun vahametini ortaya koydu. Anne ve çocuk sağlığı açısından 18 yaş altı gebelik tehlikeli bulunurken, bu konuda toplumun bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi gerektiğine dikkat çekildi. Yılda 1.5 milyon bebeğin doğduğu Türkiye’de, bu bebeklerin 71 bininin 5 yaşın altında ölmesi ve ölen bebeklerden büyük çoğunluğunun 18 yaş altı gebeliklerle ilintili olması uzmanları düşündürmeye başladı. 70 milyonluk Türkiye nüfusunun yüzde 25′ini 15-49 yaş arası doğurgan nüfusun oluşturması, 0-14 yaş arası nüfusun ise 25 milyona yaklaşması ülkenin eğitim, iş ve beslenme konularında önlemler almasının ne denli önemli olduğunu gösterirken, sağlıklı gelecek için 18 yaş altı gebelikle mücadele edilmesi öngörüldü.
  Araştırma hakkında bilgi veren Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sevgi Canbaz, toplumda riskli gebeliklerden kaçınılmasının önemini vurguladı. Canbaz, “Burada sadece anne adaylarını ve anneleri bilgilendirmek yetmiyor. Kadınlar için 18 yaş altı gebelik, doğum, doğum sonrası loğusalık dönemleri en riskli dönemlerdir. Bebekler için ise ilk 0-12 aylık dönem risk taşıyor. Ölümlerin önüne geçebilmek için önlemler almalıyız. Anne ve çocuk ölümlerinde gelir seviyesinin düşük olması önemli değil. Türkiye ve Endonezya’yı karşılaştırdığımızda bunu görüyoruz. Türkiye’nin GSMH’dan fert başına elde ettiği geliri 5 bin doların üzerinde. Endonezya’nın 590 dolar. Oysa, Endenozya’nın bebek ve çocuk ölüm oranı bizimkinden daha düşük. Burada önemli olan eğitimdir. Özellikle annelerimiz kendilerini çok iyi eğitmeli, öğrendiklerini de çevrelerine aktarmalıdır. Ayrıca, bebek ve çocuk ölümlerinin azaltılması için aşıya önem verilmelidir. 18 yaş altı evliliklerden kaçınılmalı, değişik sebeplerle evlilik gerçekleşmişse doğum kontrol yöntemleri kullanılmalıdır” diye konuştu.