10. sınıf zambak yayınları dil anlatım kitabı cevapları

deep Harbi Aktif Üye
10. sınıf zambak yayınları dil anlatım kitabı cevapları

4.etkinlik

TEMANIN TARİHLE İLİŞKİSİ
İslamiyet öncesi türkler savaşçı bir millet olduğu için tarihle ilişkisi vardır

TEMANIN MİTOLOJİYLE İLİŞKİSİ
Oğuz kağan destanında kadın,ağaç,ışık,rüya,ok,yay,uluğtürk gibi birçok mitolojik öğe vardır.Bu yönden mitoloji ile yakından ilişkisi vardır.

TEMANIN HAYATLA İLİŞKİSİ
Hayatın içinde olan bir destandır.bir aile yaşamı vardır.bu yönüyle hayatla ilişki içindedir

5.ETKİNLİK TABLO
ROMAN HİKAYE DESTAN
KİŞİ =gerçek kişiler gerçek kişiler olağanüstü özelliklere sahip kişiler
TEMA =her türlü tema olabilir her türlü tema olabilir kahramanlık
ANLATIM =
B.BÖLÜMÜ
Destanlar kurmacadır.çünkü olaylar anlatılırken abartılmıştır.kahramana olağanüstü özellikler yüklenmiştir
C.BÖLÜMÜ
Destanlarda belli bir edebî dil vardır. Çünkü destanlar genel olarak manzum olarak söylenirler. Bu yapılırken ise edebî bir kullanılmasını gerektirir. Edebî dili olan şiirlerin ezberlenmesi ve akılda kalması daha kolaydır.
6.ETKİNLİK
A.BÖLÜMÜ
Oğuz Kağan tarihi gerçeklikte karşılı vardır. Oğuz Kağan Türklerin meşhur hükümdarı Mete Han'dır.
B.BÖLÜMÜ
Oğuz Kağan'ın tanrılar ve olağanüstü güçlerle ilişkisi yoktur. O dünyada tanrının ona verdiği görevi yapmakla görevli olduğunu düşünmektedir.
C.BÖLÜMÜ
Destanlardaki diğer kişilerin olay örgüsündeki işlevi Oğuz Kağan'ın görevleri anlatılırken onu tamamlamaktır. Birine fikir danışacaksa Uluğtürk ona yardımcı olacak, ölünce oğulları ülkeyi onun adına yönetecek gibi
D.BÖLÜMÜ VE E BÖLÜMÜNÜ YAPMADIM