0800 lü numaralar nedir?

Genel Kültür bölümünde yer alan bu konu Ömer tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer

  Ömer Yönetici

  0800 lü numaralar - 0800 lü numaralar ücretlimi - TürkTelekom 0800'lü ücretsiz numaralar Hakkında Bilgi

  Nedir?

  Görüşme ücretleri arayan tarafından değil, aranan tarafından ödenen telefonlardır. 0800'lü telefonlar ankesörlü telefonlardan ve şehirler arası aramalara kapalı telefonlardan da aranılabilir.

  Görüşme ücretleri arayan tarafından değil, aranan tarafından ödenen 0800 Ücretsiz Aranır Telefon hizmeti ülkemizde Türk Telekom tarafından 1988 yılında hizmete sunulmuştur. Şu anda toplam 1013 adet 0800′lü telefon abonesi bulunmakta olup tesisli hat sayısı 2000 civarındadır. Bu haberleşme hizmeti Avrupa ülkelerinde ve ABD’de yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

  Özellikle ürettiği mal ve hizmeti ülkenin çeşitli yörelerindeki talep sahibi kişilere tanıtmak isteyen firmalar ile, sattıkları ürünlerle ilgili problemlerle karşılaşan müşterilerin sorunlarını çözümlemek, ürünleri ile ilgili talep sahibi kişileri bilgilendirmek, ve ürün pazarlamak isteyen firmalardan Türk Telekom'un Ücretsiz Numaralar Servisi büyük rağbet görmektedir.

  Özellikleri ?

  0800'lü telefonların ülkenin her yerinden aranması 0800 NYZ XXXX şeklindedir.

  0800: Erişim Kodu
  NYZ: Her il için ayrı ayrı belirlenmiş 3 rakamlı prefiks numarası;
  X ise 0'dan 9'a kadar değişen rakamlardır.

  0800'lü telefonlara doğru yapılan her türlü (şehir içi ve şehirler arası) aramalara ilişkin ücretler, ücretsiz aranır telefonlara tahakkuk ettirilerek 0800'lü telefon abonesinden tahsil edilir.